90 let místních hasičů

(text je kopií původního článku: Karel STEHLÍK, 90 let zdejšího sboru, Vyšehořovicko, 2014, roč. 5, č. 1, s. 4)

Rok 2014 byl výjimečný v tom, že jednotka Sboru dobrovolných hasičů Vyšehořovice oslavila 90 let od svého založení. Tudíž bych rád ve zkratce připomněl onu dávnou dobu. Níže citovaný text je převzat ze Sjezdového památníku 44. župního sjezdu ve Vykáni, který byl vydán v roce 1931.
Zdejší sbor byl založen v roce 1924. Na výzvu říd. uč. Jos. Faixe, učiněnou jménem místní osvětové komise k občanstvu, přihlásilo se 92 členů. Ustanovující valná hromada byla 24. srpna 1924. Počátkem roku 1925 opatřeno bylo 22 pracovních stejnokrojů a výzbrojů za 9.721 Kč, v červnu téhož roku byla koupena čtyřkolová ruční stříkačka dvouproudní s dvoukolovým navijákem… V roce 1929 převzala tuto stříkačku firma Holečkova a [za doplatek] dodala sboru motorovou dvoukolovou stříkačku s 2 válci. V roce 1925 byl zřízen ženský odbor, do něhož se přihlásilo 23 členek, v roce 1927 samaritský odbor o 4 členech. Během svého trvání [myšleno do r. 1931] zúčastnil se sbor hašení 2 požárů místních, 1 požáru v Kozovazech, 2 požárů přespolních a uspořádal 4 veřejná cvičení.

sdh_znak
Počátkem 30. let došlo k přejmenování na „Sbor dobrovolných hasičů ve Vyšehořovicích – Kozovazech”, a také k ustavení žákovského odboru. Tehdejší místní sbor patřil do okrsku III. mochovského společně se sbory Mochov, Bříství, Sedlčánky-Kuchyně, Semice a Přerov. Namátkou jmenujme z tehdejšího vedení sboru: starosta Václav Huka, velitel Bedřich Hošek, jednatel Josef Faix, pokladník Florián Lehner, náčelnice ženského odboru Anna Faixová.
Kolem 70. let 20. století dostal sbor dělením majetku z civilní obrany vozidlo Praga RN požární skříň, které se v průběhu let stalo váženou atrakcí na různých hasičských srazech.
Současná naše jednotka patří do 6. okrsku Okresního sdružení hasičů Praha-východ společně s obcemi Jirny, Čelákovice, Nehvizdy, Nové Jirny, Šestajovice, Sedlčánky, Zápy, Úvaly, Zlatá a Škvorec. Má 13 aktivních členů hasičů a dále mladší a starší žáky v počtu 19 dětí. V roce 2013 jednotka zasahovala u 12 případů. V roce 2014 má výjezdová skupina za sebou dva zásahy. V prvním případě se jednalo o vznícení složeného listí a ve druhém o požár travního porostu v Kozovazech. Roku 2013 jsme vrátili zapůjčenou hasičskou cisternu zpět Městysu Nehvizdy. Po dohodě je prozatím zaparkována ve dvoře místního pohostinství U Tvrze. Nový vůz, který jsme získali od Hasičů z Úval do našeho vlastnictví, má všechny předpoklady pro plné využití během zásahu. Soutěžní družstva se v průběhu roku zúčastňují hasičských soutěží, ze kterých si přivážejí různá ocenění.