Osobnosti: Václav Verner

(text je upravenou kopií původního článku: Václav VERNER, Osobnosti Vyšehořovicka: Plochodrážní závodník Václav Verner, Vyšehořovicko, 2014, roč. 5, č. 1, s. 5)

Dnes se nám v rubrice zdejších osobností představí bývalý prochodrážní závodník, československý reprezentant Václav Verner.

Jmenuji se Václav Verner a narodil jsem se v roce 1949 v Praze. Děda a otec měli dopravní firmu v Benátkách nad Jizerou, kde jsem prožil mládí. Mým kmotrem byl známý motocyklový závodník František Šťastný, kterému můj otec, také závodník, hodně pomáhal. Celá naše rodina včetně strýců byla motorkářská, proto i já jsem začínal již v deseti letech jezdit na motokáře a motokros. V patnácti letech mě můj strýc Míla Verner přemluvil, abych se věnoval ploché dráze. V osmnácti letech jsem se stal reprezentantem ČSSR a byl jím 20 let. Během této doby jsem byl účastníkem patnácti světových finálových klání a vybojoval několik medailí jak z mistrovství Evropy, tak ze světového mistrovství. Za všechny tyto úspěchy v reprezentaci Československa jsem obdržel dnes nepopulární titul “zasloužilý mistr sportu”. Plochou dráhu jezdil i můj mladší bratr Jan, se kterým jsme ve světě patřili mezi uznávanou dvojici.

Tři roky před revolucí jsem se stal vedoucím Střediska vrcholového sportu v Pardubicích. Po jeho zrušení jsem začal opět závodit. Podařilo se mi vrátit do anglické profesionální ligy, ale zejména jsem trvale závodil v Austrálii. V padesáti letech jsem po těžkém úrazu ukončil závodní kariéru a věnoval se následně manažerské a trenérské práci. Po letech života v Praze a po celém světě jsem hledal klidné místo na stáří a objevil Vyšehořovice. Velmi se mi tu líbí a jsem spokojený důchodce.